Prodej zboží mimo prostory obvyklé k podnikání

03.07.2012

V současné době jsou již spotřebitelé většinou obeznámeni o skutečnosti, že nakoupí-li zboží prostřednictvím internetového obchodu, mohou jej bez udání důvodu a bez jakékoli sankce do 14 dnů od koupě vrátit zpět prodávajícímu a odstoupit tak od uzavřené kupní smlouvy. Hlavním důvodem, proč je tento institut upraven v právním řádu, je ten, že spotřebitel nakupuje zboží „na dálku“, nemá možnost si jej osobně prohlédnout, a proto by měl mít možnost zboží za splnění stanovených podmínek vrátit, pokud zboží nesplňuje jeho představy. Tuto informaci se snaží naše advokátní kancelář v Brně sdělovat svým klientům již řadu let.

To, že obdobný princip platil dlouhou dobu také u nákupů uskutečněných spotřebitelem mimo provozovnu prodávajícího, ví už bohužel málokterý spotřebitel. Jedná se především o nejrůznější podomní prodeje, ale typicky o předváděcí akce, kde je pro spotřebitele nachystán „chutný oběd“, „pro muže jako dárek holicí strojek“ a „pro ženy sada pracích prášků“, ale hlavním účelem je prezentace předraženého zboží pochybné kvality, přičemž mnoho spotřebitelů podlehne promyšlené strategii obchodníků a nabízený produkt nakonec koupí. Ani v tento okamžik však není nic ztraceno – kupující, který si následně nákup produktu v klidu domova rozmyslí (což se stává velmi často), může od kupní smlouvy do 14 dnů od nákupu písemně odstoupit, a to bez udání důvodu a bez jakékoli sankce.

Občanský zákoník však ve svém §57 dlouhou dobu obsahoval jednu výjimku, kdy spotřebitel nemohl svého práva k odstoupení od smlouvy do 14 dnů využít – totiž tehdy, pokud si výslovně sjednal návštěvu prodávajícího za účelem objednávky. Už víte, proč prodejci tak ochotně nabízejí „dovoz zdarma“? Ano, právě proto, aby získali podpis spotřebitele s tím, že souhlasí, aby mu byl zakoupený produkt dovozen a u spotřebitele doma případně předveden či nainstalován. Dobrou vůli prodávajícího lze v tomto jednání hledat jen stěží. Obchodníci, na rozdíl od spotřebitelů, této zákonné výjimky pravidelně využívají a zbavují tak spotřebitele jeho práva odstoupit od smlouvy ve 14denní lhůtě.

Naše advokátní kancelář v Brně JUDr. Miloše Rámeše a JUDr. Hany Rámešové by ráda informovala své klienty, že tato situace se však brzy změní, neboť dne 4. 5. 2012 prezident podepsal novelu občanského zákoníku, která již výše popsanou výjimku pro nákupy zboží mimo prostory obvyklé k podnikání neobsahuje. Výjimka, kdy spotřebitel nemůže ve 14 dnech od smlouvy odstoupit, se tedy nově bude vztahovat pouze na smlouvy o opravě nebo údržbě, která je prováděna na žádost spotřebitele v místě, které určí. Nově se tak spotřebitelé nemusí obávat, že by při nákupu na předváděcích akcích nemohli zboží do 14 dnů vrátit prodávajícímu. Prodávající totiž nebude moci spotřebitele tohoto práva zbavit, může tuto lhůtu jedině prodloužit.

 

JUDr. Miloš Rámeš, advokát v Brně

advokátní kancelář Brno, Skácelova 34

Zobrazit všechny Tiskové zprávy
Právě se nacházíte: Advokátní kancelář Brno > Tiskové zprávy > Prodej zboží mimo prostory obvyklé k podnikání


Kontaktujte nás
Advokátní kancelář v Brně
Skácelova 34, Královo-Pole+420 603 764 595
+420 605 585 405
rames.ak@seznam.cz

Tiskové zprávy
Archív tiskových zpráv